Jak przyspieszyć pracę z kodem?

Jak przyspieszyć pracę z kodem?

Narzędzia wspierające proces tworzenia oprogramowania odgrywają kluczową rolę w rozwoju i ułatwianiu codziennej pracy programistycznej. W tym artykule przyjrzymy się dwóm takim narzędziom: Save Code oraz Template String Converter.

Save Code - najczęściej wykorzystywane skrypty pod ręką

Save Code to rozszerzenie, które może znacznie ułatwić przechowywanie, organizowanie i wykorzystywanie często używanych fragmentów kodu pomiędzy projektami. Czy zdarzyło Ci się pisać skrypt, który uważasz za wyjątkowo użyteczny i chciałbyś go wykorzystać w innych repozytoriach bez konieczności przepisywania go od nowa? Zrobisz to z Save Code.

Jak działa Save Code?

Dzięki rozszerzeniu możemy zapisywać skrypty z których korzystamy najczęściej i wykorzystywać je między różnymi repozytoriami. Jest to osobista biblioteka fragmentów kodu, do których możesz łatwo uzyskać dostęp i skorzystać z nich w dowolnym projekcie. Ten proces oszczędza czas i wysiłek, eliminując konieczność przeszukiwania poprzednich projektów w poszukiwaniu tych samych lub podobnych rozwiązań.

Przejrzyj swoje snippet'y w łatwy sposób

Kiedy już zapiszemy nasze skrypty za pomocą Save Code, możemy łatwo przejrzeć je za pomocą specjalnej komendy. W większości środowisk programistycznych, w których jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z skrótów klawiaturowych, możemy użyć kombinacji klawiszy command+shift+f8 (lub odpowiednik w systemie Windows/Linux) i dostaniemy się do naszych snippetów.

Masz dosyć czytania? Obejrzyj ten filmik, w którym Michał wytłumaczy Ci to wszystko szybko i prosto.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ragnarson (@ragnarsoncom)

Template String Converter - łatwa interpolacja stringów

Kolejnym narzędziem, które warto poznać, jest Template String Converter. To niewielkie rozszerzenie, które pozwala na łatwą interpolację stringów w edytorze kodu. Czy zdarzyło Ci się pracować z długimi stringami, w których konieczne było używanie mnóstwa cudzysłowów i operatorów konkatenacji? Template String Converter może znacząco uprościć ten proces.

Jak działa Template String Converter?

Kiedy w edytorze kodu chcemy użyć interpolacji stringów, zamiast tradycyjnych cudzysłowów i operatorów konkatenacji, wystarczy użyć znaku ${}. To właśnie tutaj Template String Converter wkracza do akcji. Po wpisaniu znaku ${} edytor automatycznie zamienia zwykły string na tzw. backtick (znak `). Wewnątrz backticka możemy umieszczać nasze zmienne, korzystając z notacji  ${nazwa_zmiennej}. W rezultacie otrzymujemy bardziej czytelny i łatwiejszy do utrzymania kod.

Oto prosty przykład wykorzystania narzędzia:

const name = 'John'; const age = 30; const message = `Cześć, nazywam się ${name} i mam ${age} lat.`; console.log(message);

W powyższym przykładzie używamy Template String Converter, aby zinterpolować zmienne name i age do stringa message. Zamiast łączyć stringi za pomocą operatora +, możemy wygodnie umieścić zmienne wewnątrz backticka i oznaczyć je znakiem ${}.

Dzięki Template String Converter możemy zwiększyć czytelność i zwięzłość naszego kodu, co przekłada się na większą wygodę pracy i mniejszą szansę na popełnienie błędu.